Jak dobrać grzejnik?

Grzejniki do pomieszczeń powinny być wybierane w zależności od strat ciepła w danym pomieszczeniu i aby określić niezbędną moc grzejnika należy zmierzyć dane pomieszczenie. Można przyjąć, że w obecnie budowanych domach straty ciepła mogą wynosić średnio od 60 do 70 W/m2 przyjmując średnią wysokość pomieszczeń na 2,5m. Często stosuje się uproszczone sposoby doboru grzejników przyjmując średnio 100 W na metr kwadratowy danego pomieszczenia – przy założeniu, że pomieszczenie to znajduje się w budynku ocieplonym. Dokładniej można określić, iż zapotrzebowanie na ciepło:

  • dla budynków wybudowanych przed rokiem 1982 może wynieść od 130-200W/m2;
  • dla domów z lat 80-tych i 90-tych wyniesie od 90-110W/m2;
  • dla domów zbudowanych w końcówce lat 90-tych i pod warunkiem że są dobrze zaizolowane zapotrzebowanie na ciepło może wynieść od 50-70 W/m2.

 

Jeżeli jednak wysokość pomieszczenia jest inna niż 2,5 m można w inny sposób obliczyć moc grzejnika w zależności od kubatury pomieszczenia uwzględniając klasę energetyczną budynku: można przyjąć wtedy 40W/m3 pomieszczenia w budynku ocieplonym do około 70 W/m3 pomieszczenia w budynku nieocieplonym. Wartości te jednak mogą się zmienić w zależności od stanu technicznego okien, błędów budowlanych tzw. „mostków cieplnych” i lokalizacji geograficznej. Też należy przyjąć, że im wyższe pomieszczenie tym moc grzejnika powinna być większa z uwagi prawa fizyki; ciepłe powietrze gromadzi się u góry. Warto wtedy pomyśleć o zastosowaniu wolnobieżnego wentylatora kierującego nagrzane powietrze z górnych partii pomieszczenia na dół aby zapewnić mieszkańcom komfort cieplny.

Jeżeli w domu został zamontowany kocioł niskotemperaturowy – kondensacyjny należy przewymiarować grzejniki o około 15 procent aby dzięki odzyskaniu energii cieplnej ze skroplin pary wodnej w kotle kondensacyjnym osiągnąć oszczędności w zużyciu gazu.

 

Grzejniki dzielą się na wiele rodzai, w zależności od materiału, z którego są zbudowane, sposobu przyłączenia i przeznaczenia. Dzięki rozwojowi technicznemu moc grzejników w stosunku do ich wagi wzrosła np. dzisiejsze modele grzejników mogą oddać około 87 procent więcej energii cieplnej z jednego kilograma stali wykorzystanej w procesie produkcji. Dzięki temu montaż jest zdecydowanie łatwiejszy a i podłączenie do instalacji jest zdecydowanie bardziej eleganckie niż dawniej.

 

Najczęściej stosowane są grzejniki płytowe stalowe z uwagi na ich funkcjonalność i cenę.

W zależności od gustu – najbardziej „eleganckie” podłączenie do instalacji osiąga się stosując grzejniki typu V – z podłączeniem dolnym. W nowopowstających instalacjach prowadzonych w posadzce widać dzięki temu jedynie grzejnik i ledwie widoczne rurki wychodzące ze ściany u dołu grzejnika. Każdy grzejnik typu V należy właściwie podłączyć zgodnie z kierunkiem przepływu cieczy grzewczej w instalacji gdyż pomylenie rurek zasilanie/powrót spowoduje znaczną stratę mocy grzewczej grzejnika oraz głośną pracę zaworu regulacyjnego tzw „termostatu”.

Grzejniki stalowe płytowe z podłączeniem bocznym najczęściej stosuje się podczas przeróbek starych instalacji lub wtedy, gdy nie ma potrzeby lub nie można prowadzić instalacji w posadzce.
Modne są grzejniki aluminiowe. Ze względu na ładny kształt i specjalne profilowania zmuszające powietrze do ogrzewania środkowych części pomieszczeń są chętnie stosowane. Jednakże nie powinny być stosowane w instalacjach wykonanych z miedzi, gdyż aluminium z miedzią tworzy w obecności przewodzącej prąd cieczy ogniwo elektrochemiczne co może doprowadzić do powstania przecieków. Niektórzy producenci grzejników aluminiowych dopuszczają stosowanie ich w instalacjach miedzianych: grzejniki te są wtedy od środka pokryte specjalną powłoką uniemożliwiającą powstanie ogniwa elektrochemicznego.

 

Dawne grzejniki żeliwne są często wymieniane na nowe jednakże z uwagi na ich dużą bezwładność cieplną dobrze sprawują się w instalacjach z kotłem na paliwo stałe. Kotły gazowe również pracują nieco bardziej równomiernie z tymi grzejnikami, jednakże dziś, gdy od instalacji centralnego ogrzewania wymagana jest szybka reakcja na zmieniającą się pogodę – w celu osiągnięcia oszczędności w zużyciu energii cieplnej chętniej stosuje się współcześnie wyprodukowane grzejniki.

 

W łazienkach najchętniej stosuje się grzejniki drabinkowe, które w stosunku do gabarytów mają relatywnie niższą moc niż płytowe, dlatego można w dużej łazience dodać grzejnik płytowy albo zastosować ogrzewanie podłogowe. Wtedy najtaniej zastosować tzw. zawór RTL do ogrzewania podłogowego. Można doinstalować grzejnik płytowy. W pomieszczeniach łazienkowych, w których długo występuje wilgoć np. prysznice w ośrodkach sportowych warto wtedy zamówić grzejnik płytowy dodatkowo ocynkowany gdyż standardowa warstwa emalii nie wytrzyma dużego obciążenia wilgocią.