Jak odpowietrzyć grzejnik?

Współcześnie produkowane grzejniki są w zdecydowanej większości wyposażone w zaworki odpowietrzające. Aby odpowietrzyć grzejnik dobrze jest zakupić w sklepie instalacyjnym metalowy kluczyk do odpowietrzania: koszt od 1 zł w sklepie instalacyjnym do 2 zł w supermarkecie… Posiadając taki kluczyk uniknie się uszkodzenia rdzenia śruby, gdyż w większości z nich jest dodatkowe wyżłobienie umożliwiające odpowietrzenie grzejnika płaskim śrubokrętem.

Pod wylot zaworka podkładamy jakieś naczynie np. szklankę, zakręcamy zawór termostatyczny i przy pomocy kluczyka odkręcamy śrubkę odpowietrznika. W przypadku grzejników drabinkowych w łazience raczej nie ma możliwości podstawienia szklanki, więc przy wylocie odpowietrznika można podłożyć grubszą szmatkę, która wchłonie wypływającą wodę. Zaworek – odpowietrznik tak długo trzymamy otwarty, dopóki woda nie zacznie lecieć. Wtedy należy zamknąć odpowietrznik, odkręcić termostat, poczekać pół minuty i powtórzyć operację. Zamykanie termostatu o tyle pomaga, że woda nachodzi od spodu grzejnika od strony „powrotu” CO a powietrze uchodzi w sposób ukierunkowany, bez „mielenia” się w grzejniku. Nadmierne „odpowietrzanie” poprzez upuszczanie znacznych ilości wody nic nie daje, a wręcz może zaszkodzić. Często w ten sposób próbuje się usprawnić pracę grzejników w spółdzielczych/wspólnotowych mieszkaniach, a to prowadzi to do spadków ciśnienia w instalacji i konieczności jej dopełniania wodą. Nadmierne „odpowietrzanie” pogarsza sytuację, ponieważ może wręcz zabraknąć wody w instalacji CO, a nie każda z nich jest wyposażona w automatyczny układ dopuszczania wody: w praktyce prawie żadna. Jeżeli grzejniki nie grzeją, a odpowietrzanie nie spowodowało uruchomienia się grzejnika, należy zadzwonić do spółdzielni z prośba o interwencję, gdyż być może trzeba będzie wyczyścić filtr w kotłowni, sprawdzić czy zawór termostatyczny nie jest zanieczyszczony lub sprawdzić prace pompy CO.

Właściciele niezależnej instalacji centralnego ogrzewania mogą samodzielnie dopuścić wodę do instalacji, o ile zostali poinstruowani przez instalatora, jak prawidłowo należy to wykonać. Warto zwrócić uwagę na to, że odpowietrzanie/dopuszczanie wody do instalacji CO wiąże się z dostarczaniem kolejnej porcji „minerałów” do rur, a co za tym dalej idzie: do narastania kamienia kotłowego w grzejnikach, rurach, kotle. Dlatego też prawidłowe odpowietrzanie nie polega na wypuszczaniu maksymalnie dużej ilości wody, ale jedynie na odpowietrzeniu. Jeżeli grzejnik po odpowietrzeniu nie działa, to znak, że lepiej będzie wezwać hydraulika do sprawdzenia tego przyczyny.