Tym razem to nie klejonka

Otrzymałem telefon od znajomego mi klienta. Wszystko wskazywało na to, że pękła rura w ścianie. Dodatkową informacją było to, że instalacja wodna jest wykonana – posługując się językiem z branży – z tzw. „klejonki”. Nie brzmiało to dobrze, gdyż rury klejone po latach użytkowania tracą swoją elastyczność, stają się kruche i bardzo łatwo je uszkodzić, więc trzeba postępować z nimi jak z jajkiem. Dodatkowo zawsze można naprawić jedno miejsce a za chwile może powstać awaria w drugim, także naprawdę były to dość zniechęcające wiadomości. Rury klejone są tanie, ich powstanie wiąże się z koniecznością stworzenia taniego, szybkiego i nie wymagającego żywotności systemu sanitarnego montowanego w tymczasowych barakach armii. Tym niemniej system ten został entuzjastycznie przyjęty przez klientów z uwagi na bardzo niskie koszty zakupu – nie polecam…

Jadąc na te zlecenie byłem przekonany, iż pękła klejonka, na miejscu okazało się, że nie jest ona umieszczona w ochronnej otulinie i naprawdę, trzeba było bardzo ostrożnie kuć.

I nastąpiła niespodzianka: to nie „klejonka” pękła ale powstała bardzo mała dziurka w mosięznym kolanku. Tego się nie spodziewałem – mosiądz jest przecież materiałem bardzo trwałym, odpornym na korozję i jak się mogło tak stać, że z definicji solidny mosiądz okazał się słabszy niż „klejonka”. Możliwe, ze wystąpiło tu zjawisko zwane korozją wżerową, której najczęstszymi przyczynami są wady materiałowe, aktywność mikrobiologiczna, działanie prądów błądzących jak również pH wody i jej lokalny skład mineralny.

Dodatkową przyczyną, jaka mogła spowodować tego typu awarię mógłby być twardy osad płynący w sieci, co mogło dizałac na mosiądz niczym piaskowanie, ale to tylko hipoteza. Tym niemniej – jeśli posiadają Państwo instalację miedzianą warto z tego powodu zastosować tuż za licznikiem wody filtr osadnikowy lub sznurkowy aby płynący w sieci twardy osad – niczym piasek nie wytarł kolanek od środka.

Przyznam, ze ta awaria hydrauliczna zainteresowała mnie na tyle, że zrobiłem parę zdjęć:BLOG awaria mosiądz podłączenie
Przykładowe połączenie na granicy mosiądz-tworzywo sztuczne BLOG awaria mosiądz BLOG awaria mosiądz zestaw BLOG awaria mosiądz skręcanie1 BLOG awaria mosiądz skręcanie